زگیل چیست؟

زگیل ها توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می شوند. این ویروس باعث تولید کراتین اضافی در  پوست و در نتیجه ایجاد برآمدگی با بافت زبر می شود. معمولاً در دست و پا دیده می شوند ، اما در هر جایی می توانند ظاهر می شوند.

زگیل های پوستی و تناسلی

این بیماری به واسطه ویروس HPV ایجاد میشود. زگیل پوستی میتواند در هر سنی و در هر قسمتی از پوست دیده شود ولی به طور شایع در دست و صورت کودکان دیده میشود. زگیل تناسلی اساسا بیماری مقاربتی محسوب میشود.از بهترین و کم خطر ترین درمان های زگیل پوستی و مخاطی کرایوتراپی یا تخریب زگیل با سرمای نیتروژن مایع میباشد که حتما باید توسط پزشک متخصص و یه فواصل منظم و مناسب تا زمان بهبودی کامل تکرار گردد.برای زگیل درمان های دیگر یا متدهای درمانی کمکی برای کرایوتراپی وجود دارد که به صورت موردی بر حسب نوع زگیل و پاسخ به درمان قبلی و مکان آن و سن بیمار با تجویز پزشک مورد استفاده قرار میگیرد.در فرد مبتلا به زگیل تناسلی معاینه همسر یا شریک بیمار لازم است. توصیه میگردد قبل از آغاز سنین فعالیت جنسی واکسن زگیل تناسلی که در حال حاضر با نام گارداسیل موجود است در سه دوز و فواصل مشخص زیر نظر پزشک استفاده میگردد.
زگیل تناسلی از جمله عوامل خطر ابتلا به سرطان های دستگاه تناسلی خصوصا سرطان دهانه رحم در خانم ها می‌باشد.در افراد مبتلا به زگیل تناسلی بررسی سایر بیماری های مقاربتی مانند هپاتیت و ایدز توصیه میگردد.

علایم

زگیل چه شکلی است؟

وقتی سطح پوست به HPV آلوده شود ، ویروس باعث می شود که رشد ناصاف و ناهمواری ظاهر شود. زگیل ها معمولاً دردناک نیستند ، مگر اینکه در ناحیه ای از پوست قرار بگیرند که به لباس یا جواهرات گیرکنند.

  • وقتی لمسشان می کنید سفت و برجسته هستند
  • گرد اند
  • بین 1 میلی متر تا 1 سانتی متر و گاه بیشترند
  • دارای بافتی خشن و کلوخه ای است که اغلب به گل کلم تشبیه می شود
  • می توانند خود به خود ظاهر شوند ، به صورت چندین نقطه از روی پوست یا به صورت خوشه ای نزدیک به هم

انواع زگیل

پنج نوع اصلی زگیل وجود دارد.

زگیل کف پایی

زگیل مسطح

زگیل بشکل زوائد انگشتی

زگیل اطراف ناخن

بله ، زگیل مسری است و به راحتی از طریق تماس با سایر مناطق صورت یا بدن و همچنین سایر افراد قابل انتقال است. بعد از آلوده شدن ، ممکن است هفته ها یا ماه ها طول بکشد تا زگیل روی پوست شما ظاهر شود.

زگیل به راحتی از طریق تماس مستقیم زگیل با پوست سالم ایجاد می شود. همچنین ایجاد زگیل از طریق تماس با اشیایی که قبلا توسط فردمبتلا به زگیل لمس شده است ، به عنوان مثال حوله ، کفش و جوراب ، یا کف استخر شنا محتمل است. از آنجا که زگیل مسری است ، بهترین پیشگیری این است که هرچه سریعتر آنها را درمان کنید تا از سرایت آن به سایر مناطق بدن یا سایر افراد جلوگیری شود.

درمان زگیل

زگیل در نهایت به خودی خود برطرف می شود ، اما برای برخی از افراد ، این ممکن است ماه ها یا حتی سالها طول بکشد. از آنجا که مسری هستند، نباید اجازه داد که مشکل به خودی خود برطرف شود.

چسب زگیل

زگیل را با نوار چسب بپوشانید (قطعه ای به اندازه زگیل را برش دهید) و آن را به مدت شش روز بگذارید. سپس نوار را برداشته و زگیل را در آب خیس کنید، به آرامی با سوهان لایه برداری کنید. نوار چسب را در طول شب بگذارید بماند و این کار را تکرار کنید تا زگیل از بین برود.

جراحی

با استفاده از چاقوی جراحی ، زگیل با دقت بریده می شود.

این روش می تواند تحت بی حسی موضعی انجام شود و به بخیه کوچک پوست احتیاج دارد.

با این روش درمان، زگیل بلافاصله برداشته می شود.

روغن های پایه

از روغنهای پایه مانند روغن درخت چای، پونه کوهی، لیمو، آویشن، اکالیپتوس، اسطوخودوس و چوب درخت سرو ، بعضا به عنوان یک درمان طبیعی برای زگیل استفاده می شود. روغن را با استفاده از یک گوش پاک کن، مستقیماً روی زگیل روزی سه بار بمالید، تا زمانی که از بین برود.

سرما درمانی

کرایوتراپی با استفاده از نیتروژن مایع برای سرمادرمانی زگیل است.

دمای سرد سلول های درون زگیل را از بین می برد و همچنین خونرسانی آن را محدود می کند و باعث می شود که زگیل از بین برود.

درمان های طبیعی برای زگیل

درمان های بدون نسخه می توانند زمان بر، غیر قابل پیش بینی، دردناک و بی اثر باشند. کلینیک های تخصصی پوست به روش ها و تجهیزات موثرتری برای درمان سریع و ایمن زگیل دسترسی دارند.

یکی از مشاوران کلینیک بهار با شما تماس می گیرند تا به سوالات شما پاسخ دهند و ترتیب ملاقات ما با شما را بدهند.

آکنه در کلینیک بهار

ما سالانه تعداد زیادی بیمار مبتلا به آکنه را معالجه می کنیم و می دانیم که این وضعیت تا چه حد پریشانی ایجاد می کند.

پزشکان ما بیش از 20 سال تجربه در درمان آکنه دارند، بنابراین اگر احساس می کنید همه چیز را امتحان کرده اید، اما هنوز پوست مورد نظر واقعی خود را ندارید، با یکی از متخصصان ما مشورت کنید.