آسیبهای پوستی ناشی از آفتاب چیست؟

آسیبهاب پوستی ناشی از آفتاب به ضایعات پوستی اطلاق می­گردد که به طور مستقیم ناشی از تماس با نور آفتاب می­باشد اشعه­های موجود در نور خورشید باعث آسیب سلولهای پوستی شده و می­تواند منجر به مشکلات پوستی گوناگونی گردد. حتی اگر شما دچار سوختگی با نور آفتاب نشوید باز هم  نور خورشید می­تواند باعث آسیب پوست شما گردد. برنزه شدن با نور آفتاب در واقع نشانه­ای از آسیب ناشی از آفتاب می­باشد.

چه عواملی باعث ایجاد آسیبهای پوستی ناشی از آفتاب می شود؟

آسیب پوستی ناشی از آفتاب به علت تماس پوست محافظت نشده به مدت طولانی در معرض نور آفتاب است. ما تا حدی به قرار گیری در معرض نور آفتاب جهت ساختن ویتامین D نیاز داریم . اما قرارگیری بیش از حد می تواند باعث آسیب رساندن به DNA سلولهای پوستی و ایجاد لکه، چروک، خشکی، آفتاب سوختگی ، ضخیم شدن پوست و حتی سرطان پوستی گردد.

علائم آسیبهای پوستی ناشی از آفتاب چیست؟

آفتاب سوختگی

آفتاب سوختگی زمانی اتفاق می­افتد که پوست برهنه به طور مستقیم در معرض نور آفتاب به مدت طولانی قرار گیرد. این امر منجر می­شود که پوست به رنگ صورتی یا قرمز در آمده و در لمس بسیار دردناک شود. آفتاب سوختگی همچنین می­تواند منجر به ایجاد تاول و جداشدن لایه­های پوستی گردد.

لکه های ناشی از سن

لکه­های پوستی معمولا روی دست، صورت، گردن و سینه یا نواحی از پوست که بیشتر در معرض نور آفتاب قرار دارند، ایجاد می­شوند. معمولا خطرناک نیستند اما نشانه­ای از قرار گیری بیش از حد در معرض نور آفتاب است. این لکه ها در افراد مسن شایع­تر می­باشند.

چروک

کلاژن ماده ای است که باعث ایجاد انعطاف پذیری پوست می­شود. پوستهای جوان مقادیر بالایی از کلاژن دارند بنابراین پوستی صاف و سفت دارند. با افزایش سن میزان کلاژن پوست کاهش می­یابد که این امر منجر به ایجاد چروک و شلی پوست می­شود. قرارگیری در معرض نور آفتاب این روند را تسریع می نماید و منجر به تخریب کلاژنهای پوست و ایجاد چروک می­شود.

رگهای نمایان زیر پوستی

به شکل رگهای خطی، ریز ولی قابل مشاهده می­باشند که معمولا روی بینی و گونه ایجاد می شوند این ضایعات گاهی منجر به گسترش قرمزی به پوست اطراف و ایجاد التهاب در گونه­ها می­شود. قرارگیری در معرض نور آفتاب منجر به کاهش کلاژن پوست شده و پوست را نازک تر می­نماید و در نتیجه رگهای پوستی قابل مشاهده می­شوند. اگر شما از بیماری روزاسه رنج می­برید تماس با آفتاب می­تواند منجر به تشدید بیماریتان شده و همچنین عروق خطی را نیز تشدید نماید.

تجمع رنگدانه ها در پوست

زمانی که سلولهای پوستی آسیب ببینند ملانین (رنگدانه) بیشتری برای محافظت از پوست تولید می­کنند. گاهی سلولهای پوستی تولید کننده رنگدانه آسیب می­بینند و این امر منجر به کاهش تولید ملانین می­شود.  در نتیجه در پوست نواحی روشن و  نواحی تیره می تواند دیده شود. علل مختلفی از جمله قرارگیری در معرض نور آفتاب می­تواند منجر به ایجاد تجمع رنگدانه ها در پوست گردد. افزایش سن نیز باعث تشدید این امر می شود. در صورت عدم درمان و عدم محافظت پوست، لکه­های پوستی تشدید می­گردد.

سرطانهای پوست

تماس بیش از حد با نور آفتاب می­تواند منجر به ایجاد سرطان پوستی گردد. گاهی خال های پوستی می­تواند به سرطان پوست تبدیل گردد که به آن ملانوم بدخیم می­گویند. اگر شما متوجه ایجاد خال جدید یا تغییر در شکل، رنگ یا اندازه خالهای قبلی شدید یا اگر خالها دچار التهاب و یا خونریزی شدند باید بلافاصله به  متخصص پوست مراجعه کنید.

کراتوز آفتابی

کراتوز آفتابی نوعی ضایعه پیش سرطانی پوستی است که به علت قرارگیری بیش از حد، در معرض نور آفتاب،  ایجاد می­شود. این ضایعات به صورت توده­های دلمه­دار کوچک در ناحیه صورت، لب، گوش، پوست سر، شانه، گردن و پشت دست و ساعد  دیده می­شود.  اگر مشکوک به داشتن این نوع ضایعات شدید بلافاصله به متخصص پوست مراجعه نمائید.

عوارض شدیدتر آفتاب سوختگی

عوارض شدید آفتاب سوختگی شامل عفونت، گیجی، کم آبی است.

استفاده روزانه از ضد آفتاب، پوشاندن پوست زمان قرارگیری در معرض نور آفتاب، استفاده از کلاه­های لبه­دارو محدود نمودن زمان قرار گیری در معرض نور آفتاب کمک به کاهش آسیب ناشی از آفتاب می­کند. سعی کنید ضد آفتابتان را به طور مکرر تجدید نمائید بخصوص زمانی که پوستتان با آب شسته شده و  یا تعریق فراوانی می­کنید.

برخی از علائم آسیب ناشی از آفتاب با درمانهای تخصصی قابل برگشت می­باشند. درمانهایی که باعث پوسته­ریزی عمقی پوستی می­­شوند مانند میکرودرم ابریژن و لایه برداری شیمیایی به کاهش لکه­های پوستی مقاوم ناشی از آفتاب کمک می­کنند. درمانهای جوانسازی کننده مانند فیلرها به کاهش چروک و افتادگی پوست کمک می­نمایند. استفاده از بوتاکس نیز در این راستا کمک کننده است. سایر درمانها مانند میکرونیدلینگ منجر به تحریک ساختن کلاژن پوستی می­شود. محصولات پوستی موضعی نیز می­تواند منجر به بهبود قوام گردد . لیزرهایی مانند فراکسل نیز منجر به بهبود پوست آسیب دیده می­شوند.

اشعه های UVA ، UVB و UVC دارای طول موج های مختلف است. UVA و UVB اشعه هایی هستند که در مورد سلامتی پوست باید نگران آنها باشید. آنها نقشی اساسی در پیری زودرس و سرطان های پوست دارند. اشعه UVC به جو زمین نفوذ نمی کند و بنابراین به پوست شما نمی رسد. UVB همان اشعه ای است که باعث سوختن پوست شما می شود و به لایه های سطحی پوست آسیب می رساند زیرا به اندازه UVA نفوذ نمی کند. اشعه UVA باعث برنزه شدن پوست می شود و همچنین باعث پیری زودرس می شود. مطالعات اخیر حاکی از آن است که هر دو اشعه UVA و UVB می توانند برای سلامتی پوست مضر باشند.

*جهت انتخاب بهترین روش درمانی که منجر به بهترین نتایج گردد، ما به شما توصیه می­نماییم با انتخاب یک مشاور، از خدمات ما در این کلینیک بهره مند شوید.

ما، در کلینیک بهار، با استفاده از تجارب ارزنده ی متخصصین پوست و زیبائی و اساتید دانشگاه خدمات مشاوره، بررسی و درمان آسیبهای پوستی ناشی از آفتاب را به بهترین صورت به شما ارائه می­دهیم.

در طول مشاوره، متخصصین پوست و زیبایی ما، در مورد درمان مناسب با شما به گفت و گو می نشینند و شما می­توانید پس از مشاوره در صورت تمایل، درمان را با ما انجام دهید. امروز یک جلسه­ی مشاوره رزرو کنید و سفر خود را به سمت اطمینان بیشتر آغاز کنید.

یکی از مشاوران کلینیک بهار با شما تماس می گیرند تا به سوالات شما پاسخ دهند و ترتیب ملاقات ما با شما را بدهند.

آفتاب سوختگی در کلینیک بهار

در اینجا در کلینیک بهار ما طیف وسیعی از درمان ها را برای کمک به شما در به دست آوردن پوست مورد نظر خود ارائه می دهیم.

از داروهای موضعی تا لایه برداری و انواع لیزر ، پزشکان و متخصص ما می توانند بهترین راه را برای شما انتخاب کنند.