بیماری رزاسه چیست؟

رزاسه بیماری است که بیشتر دربانوان در سنین میانسالی رخ میدهد.این بیماری در آقایان کمتر و عمدتا  به فرم های شدیدتر  می بینیم. بیماری رزاسه خود را به صورت سرخی و گرگرفتگی پایدار، پیدایش جوش ها و دانه هایی در صورت، و نیز پیدایش رگ های بسیار ریز در صورت، و نهایتا ضخیم شدن بافت صورت نشان میدهد. جوش ها و دانه های بیماری رزاسه گاهی با جوش های جوانی اشتباه میشود. البته سن شروع در بیماری رزاسه بالاتر  است و سرخی و ورم صورت در رزاسه یافته های بارزی هستند و متخصصین پوست این دو بیماری را ازهم تشخیص میدهند بویژه که درمان متفاوتی دارند.

روزاسه بيماري شايع پوستي است كه سبب قرمزي و تورم صورت مي شود. اين بيماري كه اغلب از آن با نام 
«آكنه بزرگسالان» نيز ياد مي شود، ممكن است در ابتدا تنها به شكل قرمزي و برافروختگي چهره در مواقع مختلف خود را نشان دهد و حالتي گذرا داشته باشد. بتدريج اين بيماري به سمت قرمزي پايدار در ميانه چهره پيشرفت  مي كند و ممكن است رفته رفته گونه ها، پيشاني، چانه و بيني را هم مبتلا کند. روزاسه حتي ممكن است گوش ها، قفسه سينه و پشت را هم درگير نمايد. با پيشرفت بيماري، بتدريج عروق خوني كوچك و جوش هاي ظريفي در روي منطقه قرمز رنگ پوست ايجاد مي شوند. ولي برخلاف آكنه، در اين بيماري جوش هاي سرسياه وجود ندارند.

در اوايل پيدايش، روزاسه ممكن است خود بخود ايجاد شده و سپس برطرف شود. ولي با گذشت زمان وقتي پوست ديگر به رنگ طبيعي خود برنمي گردد و يا ساير نشانه ها از قبيل جوش هاي ريز و عروق خوني بزرگ نمايان مي شوند، بهترين كار مراجعه به پزشك است. اين بيماران به ندرت بهبودي كامل مي يابند و ممكن است بيماري آنها سال ها باقي بماند يا در صورت عدم درمان مي تواند وخيم تر هم بشود.

علت بروز بیماری رزاسه چیست؟

هنوز علت دقیقی برای پیدایش این بیماری پیدا نکرده اند ولی بررسی های انجام شده نشان دهنده نقش الکل، فعالیت، برخورد با سرما و گرما و باد سرد و باد گرم، و نیز هیجانات و مصرف چای و قهوه بویژه داغ، و ادویه و فلفل و بعضی غذاهای دیگر است. پوست این بیماران به پرتو نور خورشید نیز حساس می شود.

مشاوره

در کلینیک بهار خدمات مشاوره، بررسی و درمان رزاسه را توسط پزشکان متخصص اساتید دانشگاه ارائه می دهیم. در طول مشاوره، متخصصان پوست ما در مورد درمان مناسب با شما صحبت می کنند و شما می توانید پس از مشاوره، در صورت تمایل، درمان را با ما انجام دهید.

امروز یک جلسه مشاوره رزرو کنید و سفر خود را به سمت اطمینان بیشتر و عاری از سرخی رزاسه آغاز کنید.

بايدها و نبايدها در روزاسه

دليل قطعي بيماري روزاسه هنوز ناشناخته است. بهترين پيشگيري شايد اجتناب از حالات و اعمالي باشد كه سبب قرمزي يا برافروختگي چهره مي شوند:

از نوشيدني هاي داغ (مثل چاي)، غذاهاي تند، نوشيدني هاي كافئين دار و الكلي بپرهيزيد.

از خودتان در برابر نور خورشيد بخوبي محافظت كنيد. اين محافظت شامل رعايت موارد زير است:

   محدود كردن زمان تماس با نور خورشيد، استفاده از كلاه و بكار بردن ضدآفتاب هاي مناسب باSPF  برابر با 15 يا بيشتر، دوري از محيط هاي خيلي داغ يا خيلي سرد كه مي توانند سبب تشديد علايم روزاسه شوند.

از خاراندن، مالش دادن و ماساژ دادن پوست صورت بپرهيزيد. مالش پوست سبب بدتر شدن قرمزي و برافروختگي چهره مي شود.

در محيط هاي خنك به ورزش بپردازيد. از گرم شدن زياد بدنتان جلوگيري كنيد.

از مصرف مواد آرايشي و كرم هاي تحريك كننده پوست بپرهيزيد. اسپري هاي مو را بر روي پوست نپاشيد.

هر وقت دچار برافروختگي چهره شديد، مورد را در دفترچه اي يادداشت كنيد. در هر مورد علل برانگيزنده از قبيل غذاها، مواد مختلف، حالات روحي، داروها و … را نيز ثبت كنيد.

علایم و نشانه های بیماری رزاسه

چهار یافته اصلی در بیماری رزاسه به قرار زیرند:

  • سرخی: قرمزی گذرای صورت که به تدریج پایدار می شود و بیشترپیرامون بینی و گونه را درگیر می سازد
  • پیدایش رگهای نازک و ظریف بر روی پوست صورت
  • پیدایش جوش ها و دانه هایی در صورت که قرمز و گاهی آکنده از ماده چرکی است.
  • ضخیم شدن پوست: پیدایش بافت پوستی ضخیم و اضافی بویژه در ناحیه بینی و اطراف آن. این تغییر تقریبا همواره در اشکال شدید و طول کشیده بیماری رخ می دهد و خانم ها را تقریبا هیچوقت دچار نمی کند.
  • جوش هاي روزاسه به صورت برجستگي هاي كوچك و قرمز در چهره پديد مي آيند كه بعضي از آنها ممكن است محتوي چرك هم باشند. همراه با اين جوش ها، تعداد زيادي عروق خوني نازك هم ممكن است بر روي سطح پوست نمايان شوند و قرمزي چهره حالت پايداري به خود بگيرد.

    در موارد خيلي پيشرفته روزاسه، حالتي ممكن است پيش بيايد كه به آن اصطلاحاً « رينوفيما » گفته مي شود. در اين حالت، غدد چربي روي بيني و گونه ها بزرگ شده و بيني و گونه ها حالتي بزرگ, برآمده و پف آلود پيدا مي كنند. برجستگي هاي ضخيمي در نيمه تحتاني بيني و تا حدودي در گونه ها پديد مي آيند. رينوفيما در مردان نسبت به زنان بسيار شايع تر است. حدود 50 درصد از بيماران مبتلا به روزاسه، درگيري چشمي هم دارند. بعضي از اين بيماران دچار قرمزي و احساس سوزش در چشم ها مي شوند. اين حالت تحت عنوان التهاب ملتحمه شناخته مي شود و اگر براي درمان آن اقدامي نشود، ممكن است سبب پيدايش مشكلات خيلي جدي تري براي چشم ها گردد.

چگونه از عود بیماری جلوگیری کنم؟

از آنجا که رزاسه بیماری مزمنی است که درمان قظعی ندارد بهترین شیوه برخورد با آن شناخت بهتر عوامل تشدید کننده بیماری است به گونه ای که تا حد امکان مانع عملکرد این عوامل شویم. ازین رو مراقب رژیم غذایی خود باشید ودر مصرف  هر خوراکی که رزاسه را بدتر می کند دقت کنید. مصرف قهوه و چای داغ و فلفل و ادویه و الکل را محدود کنید.

روزاسه چگونه درمان مي شود؟

بسياري از افرادي كه به بيماري روزاسه مبتلا مي شوند به علت عدم آشنايي با علايم اين بيماري نمي توانند در همان مراحل اوليه, اين بيماري را تشخيص دهند. تشخيص زود هنگام بيماري، نخستين قدم در راه كنترل آن است. مصرف خودسرانه دارو توسط بيماران به هيچ وجه توصيه نمي شود. زيرا بسياري از داروها و تركيباتي كه در داروخانه ها بدون نسخه به فروش مي رسند مي توانند سبب بدتر شدن بيماري شوند. متخصصين پوست و مو اغلب تركيبي از درمان ها را بسته به حالت بيمار توصيه مي كنند. اين درمان ها مي توانند پيشرفت بيماري را متوقف كرده و موجب بهبود آن شوند.

بتدريج در عرض سه تا چهار هفته پس از شروع درمان موضعي علايمي از بهبودی را مي توان در صورت فرد مشاهده كرد. بهبودي بيشتر، معمولاً پس از دو ماه بدست مي آيد. بنظر مي رسد مصرف آنتي بيوتيك هاي خوراكي نتايج سريعتري از كاربرد فرآورده هاي موضعي دارد. كرم هاي كورتون دار ممكن است موجب تخفيف قرمزي پوست شوند. با اينحال، اين فرآورده ها را نبايد بيش از دو هفته بر روي صورت بكار برد و از مصرف كرم هاي كورتون دار قوي در ناحيه صورت بايد به شدت اجتناب كرد. اصولاً بهتر است اينگونه مواد دارويي تحت نظارت دقيق متخصص پوست و مو مصرف شوند.

بايد توجه داشته باشيد كه داروها بيماري را كنترل مي كنند اما ريشه كن نمي نمايند, لذا احتمال عود بيماري پس از قطع درمان وجود دارد. بنابراين پس از كنترل بيماري درمان بايد تا مدت طولاني ادامه يابد.

قرمزي پايدار پوست پس از درمان روزاسه را مي توان با ليزر درمان كرد. مصرف بجاي فرآورده هاي آرايشي مناسب هم مي تواند مفيد باشد. كرم پودرهايي با پس زمينه مات مي توانند قرمزي چهره را مخفي كنند. اجتناب از عواملي كه باعث تحريك پوست مي شوند، ضروري است.

محصولات بهداشتي آرايشي، از قبيل صابون، كرم هاي مرطوب كننده و ضدآفتاب ها، بايد عاري از الكل يا ساير مواد تحريك كننده باشند. اگر از مرطوب كننده ها همزمان با يك فرآورده دارويي استفاده مي كنيد، بايد آنها را خيلي با ملايمت پس از خشك شدن داروي اصلي، بر روي پوست بكار ببريد. وقتي از خانه خارج مي شويد، بخصوص در روزهاي گرم و آفتابي، مصرف ضدآفتاب با SPF  15 يا بيشتر، ضروري است.

رينوفيما را معمولاً با جراحي درمان مي كنند. بافت اضافه را مي توان با تيغ جراحي يا ليزر برداشت. استفاده از « درم ابريشن » (يك روش جراحي كه در آن لايه فوقاني پوست ساييده و برداشته مي شود)، مي تواند در بهبود ظاهر شخص بسيار مؤثر باشد.

كليد درمان موفقيت آميز روزاسه تشخيص زود هنگام آن است. عمل به دستورات پزشك متخصص پوست و مو نيز بسيار اهميت دارد. اگر توصيه هاي پزشكي با دقت و از همان اوايل بيماري رعايت شوند، روزاسه قابل درمان خواهد بود ولي اگر به حال خود رها شود، بدتر شده و حتي ممكن است درمان آن بسيار مشكل تر گردد

 

یکی از مشاوران کلینیک بهار با شما تماس می گیرند تا به سوالات شما پاسخ دهند و ترتیب ملاقات ما با شما را بدهند.

پوست کدر و مات در کلینیک بهار

در اینجا در کلینیک بهار ما طیف وسیعی از درمان ها را برای کمک به شما در به دست آوردن پوست مورد نظر خود ارائه می دهیم.

از داروهای موضعی تا لایه برداری و انواع لیزر ، پزشکان و متخصص ما می توانند بهترین راه را برای شما انتخاب کنند.