موی زائد چیست؟

موهای زائد به موهای ناخواسته بدن و صورت اشاره دارد. همه ما تقریباً روی هر قسمت از بدن خود مو داریم اما برخی از افراد بیشتر از سایرین مو دارند.  مسئله موهای زائد و ناخواسته می تواند برای هر دو جنس زن و مرد ، ناراحت کننده بوده، پاکسازی آنها ازسطح  پوست را با مشکل همراه سازد.

موهای زائد (به ویژه در خانم ها) می تواند علامت یک بیماری هورمونی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک ( PCOS ) باشد ولی گاهی اوقات رشد موهای زائد دلیل مشخصی ندارد. مشکل پرمویی بیشتر در اهالی مدیترانه ، خاورمیانه و جنوب آسیا دیده می شود و می تواند ارثی باشد.

موهای زائد در کلینیک بهار

لیزر موهای زائد یک روش درمانی مورد تأیید است که باعث کاهش طولانی مدت تراکم موها در90٪ موارد می شود. 

انتظار می رود پس از یک دوره کامل درمانی (معمولا 6- 8 جلسه) تراکم موها به طرز چشمگیری کاهش یافته و سطح پوست نرم و صاف شود.

امروز یک نوبت مشاوره  رزرو کنید.

دلایل موهای زائد

هیرسوتیسم

در خانم ها اغلب از موهای زائد با عنوان هیرسوتیسم یاد می شود. هیرسوتیسم به وجود موهایی ضخیم و تیره ، به جای موهای ظریف و کمرنگ در نواحی مردانه صورت و بدن(ناحیه ریش، سبیل، قفسه سینه، شکم…) گفته می شود. .

مشکل هیرسوتیسم بدلیل تولید یا حساسیت بیش از حد نسبت به هورمون های جنسی مردانه (آندروژن ها) در بدن زنان ایجاد می شود.

سندرم تخمدان پلی کیستیک

اگرچه در بدن همه خانم ها آندروژن تولید می شود ، اما میزان آنها معمولاً در سطح پایین باقی می مانند.  در صورت بروز عدم تعادل هورمونی در بدن، ممکن است موهای زائد ایجاد شود.

این نوسان سطح هورمون ها و علائمی مانند موهای زائد می تواند در زمینه سندرم تخمدان پلی کیستیک ایجاد شود. برخی دیگر از مشکلات پزشکی و همچنین یائسگی نیز می توانند باعث ایجاد هیرسوتیسم شوند.  

اگر شک دارید که رشد موهای شما طبیعی است یا خیر ، بهتر است با يكي از متخصصين پوست کلینیک بهار مشورت کنید.

مواردی از راه حل های خانگی حذف موهای زائد وجود دارد که البته نتایج آنها موقتی بوده و می توانند دردناک و وقت گیر باشند. 

اصلاح، سریع ترین و آسان ترین روش از بین بردن موهای زائد است اما می تواند منجر به بروز جوشهای بعد از اصلاح ، موهای زیرپوستی و التهاب شود، در نتیجه این روش بویژه در ناحیه صورت ممکن است مناسب نباشد.

استفاده از مواد سفیدکننده مو نیز روش دیگریست که باعث کمرنگ تر شدن و در نتیجه کمتر دیده شدن موها می شود ولی آنها را از بین نمی برد.  این روش برای پوست های حساس توصیه نمی شود زیرا ممکن است باعث تحریک پوست شود. اگر پوست تیره ای داشته باشید نیز واقعاً موثر نیست زیرا باعث می شود موها بیشتر به چشم بیایند. 

اپیلاسیون(با دستگاه یا به صورت دستی) ، کندن یا بند انداختن موها که همگی شامل کندن مو از ریشه است ، روشهایی هستند که می توانند رشد مو را کاهش دهند ولی نکته منفی این است که این روشها دردناک و دشوار هستند وهمچنین می توانند منجر به فولیکولیت والتهاب پوست و مو شوند.

 استفاده از کرم های موبرروش دیگریست که از طریق تخریب ساقه مو با نوعی اسید عمل می کند. این روش نسبتا پرکاربرد است زیرا باعث ایجاد لک نمی شوند ، اما می توانند برای برخی از انواع حساس پوست بسیار محرک باشد.

هیچ راهی برای از بین بردن کامل موهای زائد به طور دائم وجود ندارد – اما روش هایی وجود دارد که باعث کاهش دائمی آن می شود . حتی وقتی فولیکول مو از طریق لیزر یا الکترولیز آسیب دیده یا از بین برود ، تغییرات هورمونی می تواند باعث ایجاد فولیکول های جدید شود ، به این معنی که مو در آن ناحیه رشد خواهد کرد. لیزر موهای زائد یکی از موثرترین و ماندگارترین راه حل ها برای از بین بردن موهای زائد است زیرا فولیکول های مو را هدف قرار داده و طی یک دوره  درمانی کامل عمل می کند. 

در این روش از پالس های کوتاه انرژی نور برای آسیب رساندن به فولیکول های مو استفاده شده و از رشد مجدد آن جلوگیری می شود. این کار موثرترین و ماندگارترین نتایج از بین بردن موهای زائد را در اختیار شما قرار می دهد.

بله. یکی از دلایل ایده آل بودن لیزر موهای زائد در مردان این است که قابل استفاده در کل بدن بوده ( از چند دسته کوچک موهای زائد ، تا کل کمر ، سینه یا ناحیه شکم) و نتایج طولانی مدت دارد.  ما لیزرهای تخصصی موهای زائد برای آقایان را درکلینیک بهار به شما پیشنهاد می کنیم.

لیزرهای استفاده شده در این روش درمانی بسیار دقیق هستند بنابراین می توان از آنها برای از بین بردن موهای زائد صورت ، زیر بغل ، خط بیکینی ، پشت ، سینه ، گردن ، دست ها ، پاها و در هر نقطه از بدن که مو به اندازه کافی رنگدانه جهت جذب نور لیزر را داشته باشد، حتی در مناطق بسیار حساس، استفاده کرد. 

این روش درمانی ، یک روش تأیید شده برای کاهش طولانی مدت موهای زائد  تا 90٪ می باشد. انتظار می رود با یک دوره کامل درمانی بهترین نتیجه را داشته باشید، موها پس از اتمام دوره درمان به طرز چشمگیری کاهش یافته و سطح پوست صاف  و نرم شود.

در بیشتر موارد ، نتایج دائمی خواهد بود، اما ممکن است به شارژ چند سال یکبار نیاز داشته باشید.

درمان موهای زائد

لیزر موهای  زائد
در بحث لیزرهای موبری ، کلینیک بهار بهترین و موثرترین روش را برای پوست و موی شما پیشنهاد می دهد. پس از مشاوره ، پزشک شما بهترین گزینه را برای شخص شما  توصیه می کند.

لیزرهای موبری با هدف قرار دادن فولیکول های مو با لیزر پرتوی بالا کار می کند. پرتوی لیزر بر روی پوست ناحیه تحت درمان تابیده شده و تمام موها را به طور کامل در هر جلسه هدف قرار می دهد.  پس از چند روز موها، بدون ایجاد حالت زبری در سطح پوست یا تشکیل موهای زیر پوستی،  از ریشه ریزش پیدا می کنند. این روش درمانی هم برای صورت  و هم برای درمان انواع رنگ و تیپ پوستی طراحی شده و قابل استفاده است هرچند که بر روی موهای ضخیم و تیره بهترین اثربخشی را دارد.

در کلینیک بهار ما با استفاده از پیشرفته ترین دستگاههای لیزر موی زائد می توانیم بهترین  پروتکل درمانی را متناسب با پوست و موی شما پیشنهاد داده و بهترین نتیجه در کنار کمترین احتمال عوارض جانبی را به شما ارائه دهیم.

یکی از مشاوران کلینیک بهار با شما تماس می گیرند تا به سوالات شما پاسخ دهند و ترتیب ملاقات ما با شما را بدهند.

موه ها زائد در کلینیک بهار

ما سالانه تعداد زیادی بیمار مبتلا به آکنه را معالجه می کنیم و می دانیم که این وضعیت تا چه حد پریشانی ایجاد می کند.

پزشکان ما بیش از 20 سال تجربه در درمان آکنه دارند، بنابراین اگر احساس می کنید همه چیز را امتحان کرده اید، اما هنوز پوست مورد نظر واقعی خود را ندارید، با یکی از متخصصان ما مشورت کنید.