preloader

از شنبه تا پنجشنبه:

از ساعت 8 صبح الی 20

بزرگراه اشرفی اصفهانی ابتدای بلوار مرزداران

پلاک ۲۰۲ مرکز جراحی محدود بهار طبقه اول

ویرایش

با ما تماس بگیرید

درمان خالکوبی

  • Home
  • -
  • کلینیک
  • -
  • درمان خالکوبی
 درمان خالکوبی

قرار گرفتن مواد رنگی با منشاء خارجی در زیر پوست باعث تغییرات رنگی می شود که این تغییرات را خالکوبی را Tatto می نامیم.

خالکوبی گاهی بصورت اتفاقی، گاهی بصورت تفریحی و به شکل نقاشی روی پوست پا ایجاد خط لب و خط ابرو و بعضی وقتها نیز با توجه پزشک و به منظور اصلاح منظره ناخوشایند مربوط به جای زخم در بعضی نقاط بدن انجام می شود.

در تصادفات و به دنبال زخم و جراحت ممکن است سنگریزه یا بعضی مواد رنگی در زیر پوست کاشته شود و یکنوع خالکوبی اتفاقی را بوجود بیاورد. مثال دیگر آن وجود ترکش و باروت به دنبال انفجارات و جراحتهای جنگی می باشد.

در بیمارانی که بنا به هر دلیل موهای ابرو و مژه خود را از دست داده اند گاهی با توصیه پزشک برای بهود وضعیت ظاهری اقدام به خالکوبی می شود و بطور مصنوعی منظره ای شبیه ابروها درست می کنند و یا با انجام خالکوبی روی لبه پلک تا حدودی میتوان نبودن موهای مژه را جبران کرد.

اکثر موارد خالکوبی را انواعی تشکیل می دهد که با خواسته و میل فرد انجام می کیرد و به این خالکوبی ها دکوراتیو Decorative می گویند که اغلب با مسائل شخصیتی، فرهنگی و اجتماعی در ارتباط می باشند. در خالکوبی برای ایجاد انواع رنگها، مواد مختلفی به کار می رود. مثلا برای رنگ سیاه و آبی از کربن ، برای رنگ قرمز از رنگ های گیاهی Cinnabar ، برای آبی روشن از آلومینات کوبالت، برای زرد از کادمیوم، برای سبز از اکسید کرومیک و برای قهوه ای از اکسید آهن استفاده می شود.

گاهی پس از انجام خالکوبی شرایطی پیش می آید که فرد تصمیم می گیرد خالکوبی را پاک کند که مهمترین دلایل آن عبارت است از عوض شدن مو، عدم رضایت از شکل بدست آمده، گاهی خرابکاری و خراب شدن شکل خالکوبی، تغییر شرایط اجتماعی و فرهنگی فرد، فراهم شدن مشکلات استخدام و…

برای پاک کردن خالکوبی راههای مختلف اما سختی وجود دارند که سختی کار وقتی بیشتر است که خالکوبی توسط افراد حرفه ای و ماهر انجام  شده باشد.

روشهای مختلفی شامل جراحی، کوتر کردن، منجمد کردن (Frerze) تراشیدن پوست پا دستگاه Dermabrasion لایه برداری عمیق با مواد شیمیایی Deep Peeling که نوعی سوزاندن لایه های سطحی پوست توسط مواد شیمیایی می باشد) وجود دارد. اما تراشیدن و سوزاندن پوست با کریستال های نمک از روشهای متداول تر در افراد غیر پزشک می باشد. همه روشهای فوق نسبتا ارزان هستند ولی نتیجه آنها کامل و صد در صد نیست و معمولا جای زخم و اسکار به جای می گذارند. استفاده از لیزر ساده تر، با عارضه کمتر و گاهی با نتایج بسیار عالی می باشد که در صورت موثر بودن، اکثرا جای زخم و اسکار به جا نمی گذارد اما محدودیتهایی نیز دارد که یکی گران بودن ودوم غیر قابل پیش بینی بودن نتایج آن است. سومین محدودیت لیزر بی اثر بودن آن روی خالکوبی های رنگی می باشد (رنگهای غیر از آبی و سیاه). از آنجایی که بعضی خالکوبی ها به لیزر جواب نمی دهند و بعضی دیگر حتی با لیزر تشدید می شوند (خصوصا خالکوبی قرمز)، لازم است قبل از انجام لیزر، منطقه کوچکی از ضایعه تست شود و در صورت گرفتن نتیجه مساعد اقدام به درمان همه ضایعه کرد. در صورت عدم امکان استفاده از روشهای فوق، گاهی با انجام خالکوبی ها مجدد با رنگهای مشابه رنگ پوست می توان تا حدودی خالکوبی قبلی را مخفی کرد.

3 Comments

  • عالی بود

  • بسیار مطلب خوبی بود. ممنونم

    • ممنونم از شما سوران عزیز

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *