preloader

از شنبه تا پنجشنبه:

از ساعت 8 صبح الی 20

بزرگراه اشرفی اصفهانی ابتدای بلوار مرزداران

پلاک ۲۰۲ مرکز جراحی محدود بهار طبقه اول

ویرایش

با ما تماس بگیرید

بوتاکس و دانستنی‌های آن

  • Home
  • -
  • کلینیک
  • -
  • بوتاکس و دانستنی‌های آن
 بوتاکس و دانستنی‌های آن

بوتاکس و دانستنیهای آن

وقتي انسان سالها براي دقيق تر نگاه كردن يا اخم كردن ابروها را بهم نزديك مي كنند كم كم بين ابروها يك خط ايجاد مي شود كه ممكن است تا پل بيني امتداد يابد . چروكها و خط ها همچنين ممكن است در پيشاني و اطراف چشم هم ادامه يابند . متخصصين پوست مي توانند سريعا”‌و بطور مطمئن و بدون عارضه سم بوتولينيم را در مطب تزريق نمايند تا اين چروك ها و خط ها كاهش يابد و يك چهره عبوس و اخمو را تبديل به يك چهره شاد و مطبوع نمايند .

 

سم بوتولينيوم چيست ؟

سم بوتولينيوم نوع A و B مواد خالص شده اي هستند كه از يك نوع باكتري استخراج مي شوند و ميتوانند مانع از انقباض عضلات شوند . تزريق مقادير كم از يان ماده در محلهاي خاص از عضلات صورت مي توانند از انقباض آن جلوگيري كرده و بطور موقتي عضله را ضعيف كرده و خطوط ناخواسته صورت را از بين مي برد .

سم بوتولينيم از 1980 ميلادي در درمان بيماريهاي عضلاني مانند لوچي چشم و تنبلي چشم و چشمك زدنهاي ناخواسته بكاررفته است و از 1987 نيز در زيبائي پوست بكار رفته است .

 

بوتولينيم نوع A در درمان چين و چروكهاي پوست بويژه خطهاي بين دو ابرو كاربرد دارد . هنگاميكه عضله ضعيف شل مي شود نمي تواند منقبض شود بنابراين نمي توان حالات ناخواسته را به خطوط چهره منتقل كرد و خطها بتدريج صاف مي شوند و عضلات صورت مورد استفاده نابجا قرار نمي گيرند و از ايجاد شيارها و خطوط جديد نيز پيشگيري مي شود . عضلاتي كه لازم است تا ابروها را بالا ببرند تحت تأثير قرار نمي گيرند و بنابراين چهره حالت طبيعي خود را حفظ مي كند . براي بدست آوردن نتايج بهتر ، درمان با سم بوتولينيم مي تواند با ساير روشها نظير پلينگ شيميائي ، ليزر و فيلرها يا مواد پركننده خطوط عميق همراه شود . درمانهاي همراه حتي مي توانند از ايجاد خطوط و چروكهاي جديد جلوگيري نمايند .

سم بوتولينيم براي خطوط خنده كمتر مفيد است زيرا از كار انداختن عضلات در اين محل مي تواند عملكرد آنان را در خوردن غذا و صحبت كردن دچار مشكل نمايد .

 

نحوه درمان با سم بوتولينيم

متخصص پوست قبل از سابقه پزشكي بيمار منجمله داروهايي كه مصرف مانمايد را سئوال مي كند . درمان عبارتست از تزريق مقادير بسيار كم از ماده مستقيما”‌در عضله مربوطه صورت تا عضله خود را شل كند . كار با يك سر سوزن بسيار نازك انجام مي شود و معمولا” به راحتي قابل تحمل است و نيازي به استراحت بعد از انجام ندارد.

اثر سم 7-3 روز بعد ظاهر مي شود و بهبودي معمولا”‌4-3 ماه دوام دارد . بتدريج كه عمل عضله به حالت اول بر مي گردد اثر آن بر خطوط هم از بين مي رود . فاطله تكرار درمان و بيماران متفاوت است . با تكرار درمان ،‌ضعيف شدن و نازكي عضله ممكن است ايجاد شود كه منجر به نتايج طولاني مدت تر مي شود .

 

نواحي درمان :

خطهاي عمودي بين دو ابرو و پل بيني

خطهاي اطراف چشم

خطهاي افقي پيشاني

خطهاي عضلاني گردن

 

عوارض :‌

عوارض عموما” جزئي، موقتي و بسته به محل تزريق است . كبودي جزئي در محل تزريق بطور شايع ممكن است ايجاد شود . بلافصله بعد از تزريق مي توان آرايش كرد بشرط آنكه محل تزريقها ماساژ داده نشوند . در پيشاني بخصوص در اولين نوبت تزريق يك سري درد موقت ممكن است ايجاد شود . ممكن است با انتشار ماده به عضلات اطراف محا تزريق بطور موقتي افتادگي ابروها يا پلك ها ايجاد گردند . تمام عوارض گفته شده ، خفيف ، قابل برگشت و خوبخود بهبود يافته اند .

 

ساير موارد مصرف :

در تعريق زياد مي توان فرم رقيق شده سم را در محل مانند زير بغل ، كف دست و كف پا و… بطور سطحي تزريق نمود . اين كار موجب كم شدن ترشح غدد عرق در محل مي شود . يك تزريق مي تواند ماهها بيمار را از تعريق زياد نجات دهد و هنگامي كه تعريق زياد شد مي توان مجددا”‌تزريق را تكرار كرد .

مورد مصرف ديگر در پرش هاي ناخواسته عضلات است كه بايستي بسته به محل در عضله مربوطه تزريق شود .

سم بوتولينيوم مي تواند تغييرهاي زيادي در زندگي فرد ايجاد نمايد و چنانچه از روشهاي تكميلي ديگر هم با آن استفاده شود نتايج بسيار موفقيت آميزي دارد .

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *